Více než 20 let byl spisovatel Frederick Forsyth agentem britské rozvědky MI6. Autor proslulého špionážního románu Den pro Šakala svou činnost v tajné službě veřejnosti odhalil ve své nové autobiografii The Outsider: My Life in Intrigue, informoval zpravodajský server BBC.

spisovatel Frederick Forsyth

Spisovatelovi fanoušci z celého světa o možném působení 77letého Forsytha v řadách tajných služeb spekulovali už dlouho. Jedním z důvodů těchto domněnek bylo i realistické vykreslení prostředí světa agentů v jeho špionážních románech.

"Napsala se řada vzpomínkových knih, odtajnily se přísně tajné protokoly. Už neexistuje ani východní Německo, ani Stasi, ani KGB, ani Sovětský svaz," zdůvodnil spisovatel rozhodnutí odhalit svou minulost v rozhovoru poskytnutém deníku Sunday Times. "Komu by to mohlo uškodit?" dodal. 

Tajná služba Forsytha, který působil mimo jiné jako novinář pro BBC či agenturu Reuters, kontaktovala poprvé na konci 60. let, když informoval z Nigérie o tamní občanské válce. Později se prý zúčastnil misí například do bývalé britské kolonie Rhodésie, do Jižní Afriky či do někdejší Německé demokratické republiky.

"Tehdy bylo celkem běžné, že dobrovolníci pro svou vlast dělali některé věci, nevnímali jsme to jako něco divného," uvedl Forsyth s tím, že za svou práci nedostával žádné peníze. Jistou formou odměny mu prý byla možnost zavolat lidem z rozvědky, aby s nimi konzultoval části svých románů.

Nejznámějším Forsythovým dílem je Den pro Šakala z roku 1971, který vypráví příběh nájemného vraha, jenž má za úkol zlikvidovat francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. V Československu tento román vyšel v překladu již v roce 1975.

Další autorovy bestsellery jsou například Spis Odessa (1972) či Žoldáci (1974). Jeho poslední román vyšel v roce 2013 pod názvem Seznam smrti. Forsythova autobiografie by se měla na pultech britských knihkupců objevit v září.