reklama
17. 8. 2012 | poslední aktualizace: 1. 10. 2012  18:18

Generál náměstkem ministra

V novém civilním zaměstnání na postu prvního náměstka ministra obrany chce bývalý náčelník generálního štábu Picek pokračovat v práci na reformě českých ozbrojených sil. Ze strany ministra Vondry jde o nešťastné rozhodnutí s potenciálně vážnými vedlejšími dopady, a to i když necháme stranou pachuť související s kauzou CASA.

AMO
AMO
Asociace pro mezinárodní otázky
Alexandr Vondra, ministr obrany
Alexandr Vondra, ministr obrany
foto: HN - Jan Schejbal

Z hlediska ministra Vondry je Pickovo jmenování prvním náměstkem poměrně logické: Ministr potřebuje prodat reformu armády dovnitř svého resortu a bývalý nejvýše postavený generál představuje vůči vojákům, stále naštvanějším kvůli nekončícím škrtům a pokračujícímu relativnímu propadu obranných výdajů vůči celku státního rozpočtu, dobrý štít.

Svým krokem však ministr vytvořil nešťastný precedens, který se dotýká jednoho ze základních principů fungování demokratického státu, totiž civilní kontroly ozbrojených sil. Už jsme si zvykli, že někdejší generálové obsazují vysoké činitele na diplomatické posty – pokud pro to mají dostatečné dispozice, proč ne. V tomto případě ale vrchní vojenský představitel armády přechází prakticky plynule na jeden z nejvyšších postů v organizaci, která má představovat výkonnou administrativní složku zmíněné civilní kontroly. A bez ohledu na osobní a profesní kvality generála Picka nelze jeho přechod vnímat jinak, než že místo vrchního úředníka ministerstva obrany obsadí, řečeno jen s velmi mírnou nadsázkou, armáda.

reklama

Princip civilní kontroly armády má i druhou stranu mince, a tou je nezbytná profesní autonomie armády. Málokdo to dokáže vystihnout tak jadrně jako ministr financí v nedávném rozhovoru, ale faktem je, že ministerstvo obrany jako civilní úřad a generální štáb jako reprezentace ozbrojených sil se mohou dostat do vážných věcných sporů, a nemusí se jednat zrovna o nákup přepravních letounů.  Když provedeme pomyslný replay situace, která údajně panovala kolem letounů CASA, tlačil by v současné konstelaci na náčelníka generálního štábu, slovy Miroslava Kalouska, nikoliv „nějakej podělanej Barták“, ale přímý předchůdce generála Pavla v jeho funkci. Současného šéfa generálního štábu tím Vondra staví do nezáviděníhodné pozice.

Jakkoliv je účinná spolupráce civilních zaměstnanců a vojáků pro dobré fungování resortu obrany klíčová, je stejně tak nezbytné zachovávat tenkou, ale významnou dělící linii mezi oběma těmito složkami. Jmenováním Vlastimila Picka svým prvním náměstkem ji ministr Vondra bohužel narušil.

 

Tomáš Karásek

Autor je ředitelem Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), zabývá se bezpečnostní a obrannou politikou EU a mezinárodní bezpečností

Autoři: AMO, Tomáš Karásek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Třesky plesky. (anonym)
.Exgenerálové i na postu ministra obrany běžně slouží. Barták...
Vondra je grázl první třídy, jak se sluší na fundamentální členy ODS! (čert)
Jen je divný, že ještě nesedí. Jaký to asi je pocit, okrádat a...
Jak bojoval disident Vondra. (Daro)
Ne pokud ma armada na toto misto namestka ministra obrany dostatecne...
Promopro nebyla chyba, to byl prostě další tunel tak jak to ODS umí (Promopro byl úmysl)
a že Vondra nesedí hned vedle Ratha je jen díky jeho členství...
nešťastný precedens, který se dotýká jednoho ze základních principů fungování demokratického státu, totiž civilní kontroly ozbrojených sil. (Karel)
Pane Karáseku máte zbytečné starosti, v tomhle bordelu je už 10...
Zobrazit diskusi
Profil autora

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání. Tento přední český zahraničně politický think-tank není spjat s žádnou politickou stranou ani ideologií.

Více na www.amo.cz , TwitteruFacebooku.

více

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání. Tento přední český zahraničně politický think-tank není spjat s žádnou politickou stranou ani ideologií.

Více na www.amo.cz , TwitteruFacebooku.

Kontaktujte mě
info(z)amo.cz
reklama
Vyhledat
Autorovy Nejčtenější
reklama
reklama
reklama